E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 

Periyodik Kontrol Raporunda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İş Güvenliği Uzmanı ve İşletmelerin  Periyodik Kontrol Raporunda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu” ve bu kanuna göre hazırlanmış “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ göre işletmeler kullandıkları ekipmanların periyodik kontrollerini yapmakla yükümlüdür.

 İşletme hukuki sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdür. (işveren, işçi ayrımı olmaksızın) Yaşanabilecek bir iş kazasında müfettişler kaza ile alakalı öncelikle kullanılan cihazın dosyasını (bakım-onarım, periyodik kontrol kayıtlarının bulunduğu) inceleyeceklerdir. Bu incelemede işletme hukuki sorumluluklarını yerine getirip getirmediği detaylı olarak  kontrol edilir.

Periyodik Kontrol Raporunda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İşletme kontrollerini yaptırıyor olabilir, periyodik kontrol raporlarında  tespit edilen eksikliklerle ilgili herhangi bir çalışma yapmamış durumda ise bu durum sorumluluklarını yerine getirmediğini gösterir.

İş yerlerinde yapılan periyodik kontrol raporlarında işletim aşamasında ve denetim esnasında sıkıntı yaşanmaması için periyodik kontrol raporu iş güvenliği uzmanları tarafından mutlaka detaylı olarak incelenmelidir. Eksiklikler mutlaka periyodik kontrol raporu takip tablosu ile işverene bildirilmeli ve eksiklikler giderildikten sonra raporu düzenleyen   firmaya bilgi verilerek ara kontrol raporu alınması sağlanmalıdır..

PERİYODİK KONTROL RAPORLARI  TAKİP PLANI

No

Bölüm Markası Teknik özellikler İşletme kapasitesi Periyodik kontrol tarihi Bir sonraki Periyodik kontrol tarihi Alınması gereken önlem Alınan önlem Rös

Sorumlu

1-Periyodik Kontrollerini Yaptırmış Ve Herhangi Bir Eksik Yok İse;

İşletme periyodik kontrollerini düzenli yaptırıyor olabilir ancak bu işlem tek başına yeterli değildir. Kullanıcı eğitimi, düzenli bakım yapılıp yapılmadığı gibi kayıtlar da mutlaka dosyalanmalıdır.

2-Periyodik Kontrol Sonrası Ekipmanda Eksik Tespit Edildiğinde Ne Yapılmalı?

Şayet periyodik kontrol işlemi sonrasında kontrolü yapılan ekipman  ile ilgili uygunsuzluklar belirlenmiş ise, eksiklikler hızlıca hem can hem de mal güvenliği açısından giderilmelidir. Eksikliklerin giderilmesi halinde kontrol işlemini için tekrar ek kontrol talebinde bulunulmalı ve tekrar ekipmanın eksikliklerinin tam anlamıyla tamamlanıp tamamlanmadığı kontrol ettirilmeli ve ara kontrol raporu alınmalıdır.

Periyodik Kontrol Raporunda Dikkat Etmesi Gereken Hususlar ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DERYA KANGALLI

A SINIFI İSG UZMANI

Bizim OSGB

Son Yorumlar