fbpx
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

İş Güvenliğinde Önemli Fırsat

Temmuz ayından itibaren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanmaya başlayacağını belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, hükümetin esnaf sanatkarlara kolaylıklar tanıdığını hatırlatarak, “Bu kolaylıklardan faydalanmak isteyen üyelerimiz elini çabuk tutmalı. Cuma gününe kadar sınav kayıtlarını yaptırmalıdırlar” dedi.
Temmuz ayından itibaren tüm iş yerlerinde “6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu” yükümlülüklerinin geçerli olacağına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Hükumet bu konuda küçük işletmelere önemli kolaylıklar sağlıyor. 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta bulunan işletmeler eğitim programlarına katılıp kendi işletmesinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini büyük maliyetler altına girmeden sağlayabiliyor. Bu kolaylıktan yararlanmak isteyen ilgili üyelerimiz, 24 Haziran’a kadar Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen eğitimlere kayıt yaptırmalıdırlar. İnternet üzerinden yapılacak kayıtların bedeli 250 liradır. Eğitimleri alan ilgili üyelerimiz, 14 Temmuz’da düzenlenecek sınava girebilecekler” diye konuştu.
“MAĞDUR DURUMDA KALMAYIN”
Kanunun getirdiği yükümlülüklere uymayan firmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından idari para cezası kesileceğini de hatırlatan Mutlu şunları söyledi: “İşletmeler için üç durum söz konusu; işletmeler bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurup iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) firmalarından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini alabilirler, ya da esnaf sanatkarlarımızın da önemli bölümünü içeren sınıf olan, az tehlikeli ve ondan az çalışanı olan işletmeler, Anadolu Üniversitesi tarafından belirli aralıklarla açılan İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri E-Sertifika Programı’na katılabilecekler. Bu şekilde işletmeler kendilerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini önemli maliyetlere girmeden yürütebileceklerdir. Anadolu üniversitesi tarafından verilen eğitimlerin ardından düzenlenecek ilk sınav 14 Temmuz tarihinde yapılacak. Ancak üyelerimizin sınav için 24 Haziran tarihine kadar http://esertifika.anadolu.edu.tr/program/14/isveren-ve-isveren-vekili-icin-is-sagligi-ve-guvenligilinkini kullanarak kayıt yaptırmaları gerekiyor. Özellikle son dönemde esnaf sanatkarlara ve sorunlarına karşı duyarlılık sergileyen Hükumetimiz, bu konuda da önemli kolaylıklar yapmıştır. İlgili üyelerimizin bu kolaylıklardan yararlanmaları menfaatleri icabıdır.”
YAPILMASI GEREKEN GENEL YÜKÜMLÜLÜKLER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri iş yerlerinde aşağıdaki belgeleri sorgulayacak; iş sağlığı ve güvenliği yıllık çalışma planı, yıllık eğitim planı, risk değerlendirme raporu, acil durum planı, tahliye planı, acil durum tatbikat kayıtlar, çalışanların iş sağlığı güvenliği eğitim kayıtları, çalışanların eğitimleri, mesleki yeterlilik belgeleri, diplomaları, çalışanların yaptığı işe uygun işe giriş ve periyodik sağlık tetkikleri ve raporları, ortam ölçümleri (aydınlatma, toz, kimyasal, termal konfor), iş güvenliği çalışma talimatları, sağlık ve güvenlik uyarı işaretlemeleri, personel özlük dosyaları, makinelerin, tesisatların periyodik kontrol ve bakım kayıtları, kimyasal maddelerin malzeme güvenlik bilgi formları, iş yerinde asılı olması gereken talimatlar/belgeler, firmanın iş sağlığı ve güvenliği politikası.

Bizim OSGB

Son Yorumlar