fbpx
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

İSG Katip Ataması Nasıl Yapılır

Öncelikli olarak isg katip ataması nasıl yapılmaktadır? konusunu aşağıda sitemizde madde madde olarak resimlerle sizlere gösterdik. Bu yolları izleyerek gerekli işlemleri başarı ile yapabilirsiniz. Bu konuda bizlerde size destek verebilmekteyiz. Gerekli işlemleri yapamayanlar veya sorusu olanlar iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirler. Aşağıda sizler için hazırladığımız isg katip onayı nasıl yapılır videosunu da dilerseniz izleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi 2013 yılında yürürlüğe giren iş güvenliği yasası ile işverenlerin iş kazalarının önlenmesine yönelik sorumluluk ve görevleri artırılmıştır. Buna uymayan işverenlerin gerek idari para cezası ile gerekse hukuki olarak cezai yaptırımlara kalacağı bu kanunda ve diğer kanunlarda net olarak yer almaktadır.

İSG-KATİP iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak yapılan sözleşmelerin “aile, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı” tarafından e-devlet üzerinden kayıt altına alan yazılımın kısaltılmış ismidir. İşverenler eğer e-devlet üzerinden sisteme girerek bu sözleşmeyi karşılıklı olarak onaylamaz ise yapılan sözleşmelerin bakanlıkça bir geçerliliği yoktur. Onaylanan sözleşmenin devamında tüm taraflarca ıslak imza ile kayıt altına alınması ve bir nüshasının işverende olması şarttır.

Herhangi bir uzman, hekim değişikliğinde bu atama yenilenmelidir.

Çalışan sayısında artış olduğunda bu atama yenilenmelidir.

İşverenlerin büyük bir bölümü bir uzman veya Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (Kısaca osgb) ile anlaştıklarında tüm sorumluluğu anlaştıkları OSGB ’ye yüklediklerini düşünmektedir. İşte tam bu aşamada bakanlığın bu konudaki kontrol ve denetim mekanizması olan isg-katip sistemi devreye girmektedir.

İSG-KATİP NEDEN ÖNEMLİDİR?

İSG-katip sistemi e-devlet üzerinden işveren ile isg profesyoneli arasındaki sözleşmenin kanuni olarak kayıt altına alınması demektir.

İSG profesyonelleri kimlerdir diye merak edenler için kısaca açıklayalım. İSG profesyonelleri iş sağlığı ile ilgili olarak işyerindeki konulardan sorumlu olan “işyeri hekimi”, iş güvenliği ile ilgili olarak iş yerindeki konulardan sorumlu “iş güvenliği uzmanı ve 10 kişinin üzerinde çalışanı olan “çok tehlikeli işyerlerinde” görevlendirilmesi gereken “diğer sağlık personeli” demektir. Bunların görev, yeki ve sorumlulukları ile işlerini nasıl kaliteli ve düzgün yapmaları konusunda www.bizimosgb.com adresimizdeki blog yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

İşveren veya işveren vekili olarak yapmış olduğunuz anlaşmanın geçerli olması, iş müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde sorun çıkmaması, idari para cezasına uygulanmaması, işyerinizdeki herhangi bir iş kazası durumunda kanuni sorumluluklarınızın bu kısmını yerine getirdiğinizi gösteren en önemli evraklardan birisi isg-katip üzerinden yapılmış olan sözleşmedir.

İSG-KATİP ATAMASI NASIL YAPILIR?
İsg katip ataması genellikle işveren tarafından anlaşılmış olan OSGB tarafından yapılmaktadır. Dilerseniz aşağıdaki videodan isg katip ataması nasıl yapılır videomuzu izleyebilirsiniz.

OSGB İş yerinin tehlike sınıfına ve çalışan sayısına bağlı olarak kendi bünyesindeki iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanını, gerekiyorsa diğer sağlık personelini bakanlığın sistemine girerek işyeri SGK sicil numarası üzerinden atamaktadır.

Atamayı yapılınca işverenin bu sgk sicil numarasında yetkilendirilmiş e-bildirge kullanıcısı

ÇSGB tarafından www,isg,katip,gov,tr adresinden girilerek e-bildirge kullanıcısı tarafından girerek tüm atamaları onaylaması gereklidir. Aşağıda görsel olarak tüm aşamaları yükledik inceleyebilirsiniz.

E-BİLDİRGE KULLANICISI KİMDİR ?

İsg katip atamasını onaylayacak olan e-bildirge kullanıcısı eğer belli değilse veya işten ayılmış bir çalışan, muhasebe firması ise sistemi kullanacak olan e-bildirge kullanıcısının SGK kayıtlarında tanımlanmış olması gereklidir.
Bu tanımlama işverenin kendi adına yapılmış olabileceği gibi açılış evrakını veren kişi veya şirket mali işlerini takip eden kişi adına olabilir.
BİZİM OSGB, tarafından veya anlaşmış olduğunuz isg hizmet sağlayıcısı tarafından sizin iş yerinize tehlike sınıfınıza ve çalışan sayınıza uygun olarak isg-katip sistemi üzerinden yapılan atamayı ancak bu kişiler onaylayabilir.

E-BİLDİRGE KULLANICISINI BİLMİYORUM NASIL ÖĞRENİRİM?

Bu konuda bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğünü arayarak şirketiniz adına yetkili kişinin kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-BİLDİRGE KULLANICISINI DEĞİŞTİREBİLİR MİYİZ?

E bildirge kullanıcısını değiştirmeniz çok kolay bir işlemdir. Şirketinize ait yetkili kişi tarafından yazılacak bir dilekçe ile sgk’ya başvurmanız ve kimi yetkili kılmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.
Başvuru sırasında şirket evrakları gerekli olabilir.

E-BİLDİRGE KULLANICISI DEĞİŞİMİ İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ VAR MI?

Konu ile ilgili olarak destek almak için bizim osgb’yi arayabilirsiniz. 90 216 532 32 23 yada info@bizimogb.com dan mail atabilirsiniz. Teşekkürler

BİZİM OSGB 
İSG Yönetim Sistemleri

İSG Katip Ataması Nasıl Yapılır

1-www.bizimosgb.com adresinden bizim osgb web sayfasına giriniz.

2-Bizim OSGB web sayfasındaki sağ üst köşede yer alan   İSG-KATİP Butonu üzerine gelerek basınız.

3- Açılan Sayfada Sol Üst tarafta yer alan İSG-KATİP giriş butonu üzerine gelerek tıklayınız. Açılan Sayfaya E-devlet girişi için almış olduğunuz TC kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak İsg-katip sayfasına giriş yapınız.

4- Aşağıdaki ekran açıldıktan sonra GİRİŞ Kısmına basarak isg-katip girişini başarıyla gerçekleştiriniz.

5-  Açılan ekranda yetkili olduğunuz tüm işyerlerine ait liste görülecektir. Lütfen İSG-Katip ataması yapmak istediğiniz firma üzerine gelerek atama yapmak için gerekli sayfaya giriş yapınız.

6-İsg-Katip ataması yapacağınız firmaya girdikten sonra “ sisteme giriş “ butonu üzerine tıklayarak BİZİM OSGB tarafından yapılmış olan

  • İşyeri hekimi atamanızı
  • İŞ güvenliği Uzmanı atamanızı
  • Gerekli ise Yardımcı sağlık personeli atamanızı aşağıdaki adımları izleyerek onaylayınız.

Açılan ekranda HİZMET ALAN İŞYERLERİ YAZAN YERİN ÜZERİNE GELEREK TIKLAYINIZ ve atama onaylarını yapma işlemine başlayınız.

Hizmet alan işyerleri üzerine tıkladığınızda aşağıdaki ekran açılacaktır.

BU ekran üzerinde hizmet Alan İşyerleri Modülü  altında yer alan SÖZLEŞMELER MODÜLÜNE tıklayınız.

Sözleşmeler sayfasına girdikten sonra onaylamak için ilgili uzman ve hekimin üzerine gleip bir kere tıklayınız ve üst tarafta yazan Onayla kutucuğunu işaretleyiniz.

BU işlemi yapılmış olan tüm atamalar için tek tek yapınız. Onaylandı yazısını gördükten sonra sistemden çıkış yapınız.

İletişime Geçin

OSGB hizmetleriyle ilgili tüm  sorularınızı  Bizim OSGB uzmanlarına danışarak cevaplandırabilirsiniz.

 Email info@bizimosgb.com

 Hemen Arayın +90 ( 216 ) 532 32 23