E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

Kurumsal OSGB Nedir?

Kurumsal kelimesinin öncelikle ne anlam ifade ettiği ile başlamak gerekir.
Türk Dil Kurumu “ Kurumsal; Değişik birim ve fonksiyonlarıyla bir kurumun niteliklerine tam anlamıyla sahip olan” olarak tarif etmektedir.
Kurumsal OSGB ihtiyacının nasıl ortaya çıktığını kısaca anlatalım.
2013 yılında mevcut 4857 sayılı iş kanunundaki eksikleri gidermek ve Avrupa Birliği standartlarına ulaşabilmek için devletimiz tarafından yürürlüğe giren ve tüm iş yerlerinin yükümlü olduğu 6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanununa göre iş yerleri bu hizmeti 3 farklı şekilde alabiliyorlar. Kendi çalışanlar, Bireysel olarak dışarıdan çalışan (Kendi bünyelerinde atama süreleri kadar SGK ya sahip olmaları gerekir) veya büyük çoğunluğun tercih ettiği gibi “T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığınca” yetkilendirilmiş ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİNDEN (kısaca OSGB) bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
Ancak karşımıza çıkan ve bu konuda kurumsal olarak kendi sektörlerinde hizmet veren çok sayıda çalışanı olan iş yerlerinin bu tercihi nasıl yapmaları gerektiği, hangi kriterlere bakmaları gerektiği, anlaşmış oldukları OSGB tarafından bu hizmetin nasıl yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesi ve kendi kurumlarının ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayıp karşılamadıkları en büyük problem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu durumda kendisini “kurumsal iş yeri/kurumsal firma” olarak gören iş yerinin tercih edeceği OSGB ile ilgili olarak “KURUMSAL OSGB” kavramı neleri içermelidir? Tercihini neye göre yapmalıdır. Bunları BİZİM OSGB olarak kısaca açıklamaya çalışalım.

Kurucuları kimlerdir?

Hizmet aldıkları iş yerinin kurucularının kim olduğu, sektördeki tecrübesi çok önemlidir. Güncel mevzuat ve yönetmeliklere hâkim olması, teklif aşamasında karşılarında kimlerin olduğuna dikkat etmeleri gereklidir. Sözleşme imzalanması aşamasında teklif verirken karşılarındaki iş yerinin ciddiyeti hizmet alma aşamasında büyük bir gösterge olacaktır.

Kurucularının içinde iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olup olmadığı bunların aktif olarak OSGB’de ve firmalarda çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmeleri gereklidir.
Biz İm OSGB 2013 yılında kurulmuştur. Kurucuları Dr. Serap KORKMAZ İş yeri hekimi ve İnş. Yük. Müh. Kürşat KORKMAZ (A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı)’dır. Aktif olarak sahada hizmet vermekte gerek görevli oldukları gerekse görevli olmadıkları ancak uzman ve hekim görevlendirerek hizmet verdikleri iş yerlerini düzenli olarak KURUMSAL OSGB mantığında kontrol ve denetlemektedirler.

Hizmeti Nasıl sağlamaktadır?

Öncelikle bakılması gereken hizmetin başlaması aşamasındaki şirketin evrak ve doküman sistemi olmalıdır. Bu konuda Biz İm OSGB “kurumsal osgb” olarak hizmet verdiği tüm iş yerlerinde aynı standart İSG Klasörü ve klasör içeriği ile çalışmaya başlamaktadır.
İSG Yazılımı mevcut mu? Daha da önemlisi bu yazılımı OSGB hekim ve uzmanları kullanıyor mu?
OSGB Olarak kendisini kurumsal OSGB olarak tanıtan bir iş sağlığı ve güvenliği firmasının kullandığı isg yazılımı çok önemlidir.
İSG yazılımını hangi tarihte almıştır. Görevlendirdiği hekim ve uzmanları “isg yazılım” programını aktif olarak kullanarak işyerinin istediği evrak ve dokümanları buradan çıkartarak sunmalıdır.
Biz İm OSGB 2014 yılında kuruluşu aşamasında İSG yazılımı kullanmaya başlamıştır. Kuruluşundan bugüne kadar tüm işyerlerine ait bilgiler ve çalışmalara bilgisayar ortamında kayıt altına alınmaktadır.

KURUMSAL OSGB olarak doküman standartı mevcut mu?

Hizmet aldığınız OSGB ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerekli en önemli konulardan bir tanesi OSGB tarafından kullanılan evrak ve formaların standart hale getirilmiş olup olmadığıdır.
Her uzman ve her hekimin farklı farklı sisteminin olduğu bir OSGB tarafından verilen hizmet şöyle açıklanabilir. Bir lise düşünün ki; okuldaki öğrencine birinci sınıfta İngilizce ile başlayıp, dönem ortasında Fransızca, bir sonraki sene ise Almanca ders verilmesini tercih ediyor ve bunun kurumsal eğitim olarak pazarlıyor.
Biz İM OSGB Olarak tüm hekim ve uzmanlarımız aynı form ve evraklar ile hizmet vermektedir. Görev değişikliği olması halinde gelen uzman/Hekim aynı klasörü, aynı iş sağlığı e güvenliği eğitimi sorularını kullanmaktadır.

Kurumsal OSGB hizmeti almak için en önemli başlıklar bunlardır. Bunun yanında hizmet aldığınız iş yerinin Vergi borcu, Sigorta borcu olup olmadığını kontrol etmek tercih ederken dikkat edilmesi gereken başka bir konudur.
Kurumsal OSGB Ve Önemi
Kurumsal OSGB olarak kurumsal iş yerlerine hizmet vermek İş sağlığı ve güvenliği alanında ülkemizin alacağı önlemler açısından büyük önem taşımaktadır. Temel olarak iş kazalarına engel olabilmek ve daha sağlıklı çalışma ortamı oluşturabilmek adına faaliyet gösteren bu kuruluşların sorumluluğu hizmet verdikleri yere göre farklılık gösterebilir.
Sektörde hizmet veren “Kurumsal OSGB” sayısının artması dileğiyle

BİZ İM OSGB
İSG Yönetim SİSTEMLERİ

Bizim OSGB

Son Yorumlar