fbpx
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

OSGB Hizmetleri

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre tüm işyerleri çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasından sorumludur.

Kanuna göre tüm işyerleri iş güvenliğini Bakanlıkça yetki belgesine sahip İş Güvenliği Uzmanı vasıtası ile İş sağlığını ise yine Bakanlıkça verilmiş yetki belgesine sahip işyeri hekimi vasıtası ile sağlayabilirler.

İşverenler bu hizmeti 3 yoldan sağlayabilir.

 1. Bünyelerinde çalışan ve bu belgeye sahip uzman veya hekimi vasıtası ile
 2. Bireysel olarak hizmet veren hekim veya uzmanı şirketlerinde hizmet verdikleri süreye uygun olarak SGK’lı yaparak hizmet vermeleri vasıtası ile
 3. Bakanlıkça yetkilendirilmiş olan ve bu hizmeti verme için bünyelerinde hekim ve uzman bulunduran OSGB vasıtası ile

İşveren için hukuki açıdan en uygun olan hizmeti dışarıdan sağlayarak hukuksal sorumluluğunu en aza indirgeyeceği tercih OSGB den hizmet almaktır.

Diğer türlü herhangi bir hukuki problem karşısında ilk amir olarak direk sorumlu olacaktır. BU konuda ast-üst ilişkisi gereği tüm sorumluluk kendisine kalacaktır. OSGB’den hizmet alması halinde sorumluluk ortak olarak paylaşılacaktır. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen tarafın sorumluluğu daha fazla olacaktır. OSGB hizmetini tercih ederken hizmet aldığı OSGB’nin verdiği hizmeti, atadığı uzman ve hekimin uygun ve çalışan sayısına göre İSG-katip atamasının yapıldığının kontrolünden işveren sorumludur.

BİZ İM OSGB bu konuda tüm hizmet verdiği işyerlerine ait güncel SGK sicil numaralarını belirli aralıklar ile kontrol ederek sorumluluğunu yerine getirmektedir.

OSGB hizmetleri Ortak Sağlık Güvenlik Birimi hizmetlerinin kısaltması olarak kullanılıyor.  Ülkemizde 2019 tarihi itibarı ile 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince az tehlikeli sınıfta sayılan işyerleri için 50 ve üzeri az tehlikeli işyerleri, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerini sınıfında yer alan işletmeler için tek bir çalışan olsa bile firmaların OGSB hizmetleri sunan firmalarla anlaşma orunluluğu bulunuyor. Bu sayede her işletmenin bir iş yeri uzmanı ve iş yeri hekimine sahip olmuş oluyor. Ayrıca 1.7.2020 tarihinden itibaren ise tüm işyerleri ve kamu kuruluşlarının bu hizmeti alması zorunlu hale gelecektir.

Bununla birlikte kamu kurumları ve az tehlikeli sınıfta yer alıp 50 çalışandan az personeli bulunan işletmeler OSGB hizmetleri bünyesinde İsg-katip ama zorunluluğu olmaksızın çalışanlarına İSG eğitimleri, acil durum tatbikatları, sağlık kontrolleri ile tüm İSG dokümantasyonlarını yaptırma zorunlulukları bulunuyor. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından yetkilendirilmiş OSGB firmaları arasında kriterlerinize en uygun firmaların tercihi oldukça önemli olarak görülüyor.

OSGB Hizmetleri Nelerdir?

Yasal çerçeve doğrultusunda işletmelerin anlaştıkları OSGB firmalarından aldıkları OSGB hizmetleri ise şu şekildedir;

 • İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ve uzmanlık faaliyetleri,
 • Sosyal Güvenlik Danışmanlık hizmetleri,
 • İlkyardım Eğitim faaliyetleri,
 • Yangın Eğitimi faaliyetleri,
 • Hijyen Eğitim çalışmaları,
 • Kalite yönetimi sistemleri eğitimi, danışmanlığı ve belgelendirmesi hizmetleri,
 • Bordrolama Danışmanlığı hizmeti,
 • Taşeron İlişkileri Yönetimi alanlarında OSGB hizmetleri

OSGB Hizmetleri Sunan Firmaların Seçimi

Yasalarca OSGB hizmetleri sunan firmalar ile çalışma zorunluluğu sonucunda bu firmaların seçimi oldukça önemli bir hale geliyor. Çünkü yasal mevzuatlara uygun, tecrübeli ve kaliteli hizmet sunan firmalar iş yerinin güvenliğini, verimini ve gelişimini son derece pozitif bir şekilde etkileyip herhangi olası cezaların önüne geçiyor.

Fakat yetersiz OSGB hizmetleri sunan firmalar ise hem iş yeri hem de çalışanların hayatının riske atarken yasal mevzuatlara göre hareket edilmediğinden dolayı şirketlerin çok büyük para cezaları almalarına nende oluyor. Bu sebeple sektörde deneyimli ve alanında uzman işyeri uzmanı ve iş hekimlerini bünyesinde bulunduran, vizyon sahibi, yeterli çalışan sayısına sahip ve sektörde kaliteli hizmetleri ile fark yaratan OSGB hizmetleri sunan firmalar tercih edilmelidir.

BİZ İM OSGB

İSG Yönetim Sistemleri

Bizim OSGB

Son Yorumlar