E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 

İş Güvenliği

Mevcut sistemde İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal mevzuatın ışığı altında, kuruluştaki söz konusu riskleri ortadan kaldırarak veya en aza indirerek, sağlıklı, güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak ve bu ortamı yönetmektir.

Çalışma hayatında iş güvenliği konusunda gerekli özenin her zaman gösterilmesi gerekmektedir. İş güvenliği çalışma koşullarının iyileştirilmesi olarak da görülür.

İş güvenliği çalışma hayatında kişilerin güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlamak amacıyla alınan kararlar bütününü kapsamaktadır. Bir şekilde kişilerin çok daha güvenli ve çok daha rahat bir şekilde çalışma yaşamına yönlendirmeleri hedeflenmektedir. Kişilerin çalışma hayatında herhangi bir kazaya maruz kalmalarını sağlamak amacıyla her türlü tedbirin ve önlemin alınmasını hedefleyen bu güvenlik kişiler adına düşünüldüğünden çok daha önemli bir konu haline gelmiştir. İş güvenliği adına alınan kararlar genel geçer kararlar olmayıp herkes tarafından gerekli özenin gösterilmesi gerektiğine dair önemli bilgileri içerisinde barındırmaktadır.

Sizlere arzu ettiğiniz imkanları sağlayan bu hizmet sayesinde artık sizler de iş hayatınızda çok daha güvenli ve çok daha huzurlu bir ortama sahip olmanın mükemmel ayrıcalıklarına şahit olabileceksiniz.

İş güvenliğinin amacı 3 başlıkta toplanabilir.

 

  1. A) Çalışanları korumak: Çalışanları iş yerinin olumsuz etkilerinden korumak, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak iş sağlığı ve güvenliğinin ilk amacıdır.
  2. B) Çalışanların sebep olduğu iş kazalarına karşı Üretim güvenliğini sağlamak: İş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşabilecek iş gücü ve iş günü kayıplarının en aza indirilmesi, dolayısıyla iş veriminde artışın sağlanmasıyla üretimin (ürün ve/veya hizmet) korunması iş sağlığı ve güvenliğinin amaçlarından biridir.
  3. C) İş yerinin güvenliğini sağlamak: Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları ve devre dışı kalmaların ortadan kaldırılması işletme güvenliğini sağlayacaktır.

Birçok kuruluş, değişen yasalara uyum sağlamak ve iş güçlerini korumak amacıyla risk yönetimi stratejilerinin bir parçası olarak bir İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulamaktadır. Bu sistem, kuruluşların tutarlı bir şekilde sağlık ve güvenlik risklerini tanımlamasına ve denetlemesine, kaza risklerinin azaltmasına, yasalara uyuma yardımcı olmasına ve genel performansı artırmasına olanak sağlayan bir çerçeve sunarak güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamını teşvik eder.

İş güvenliği çalışma şartlarının iyileşmesini sağlayan ve daha güvenli bir şekilde iş sürecinin değerlenmesini sağlayan bu yenilik günümüzde tüm iş yerlerinde kesin ve garantili bir iş koşulunun oluşmasını sağlamıştır. Meydana gelen iş kazaları nedeniyle birçok insan hem maddi hem de manevi anlamda çok yüksek dozda zarar görmektedirler. Bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla bu alanda iş güvenliği yolunda çok büyük adımlar atılmakta ve bu şekilde iş yaşamının önünde ki tüm engeller ortadan bir şekilde kalkmaya ve kaldırılmaya başlanmıştır.

 İş Hayatınızda Güvenli Ortam

6331 sayılı İş Sağlığı güvenliği kanununun yürürlüğe girmesi ile İş güvenliği tüm iş yerlerinde mecburi olan bir durum haline gelmiştir. Her iş yerinde bu hali ile bireylerin çok daha iyi şartlara sahip olmaları hedeflenmiş durumdadır. Sizlere en iyi şartları sunup maruz kalınabilecek tüm iş kazalarının sona ermesini sağlayacak mükemmel ötesi bir yenilik olmuştur. Bu şartlarda genel olarak bireyler önlenebilecek kazaların çok daha kısa süre içerisinde önlenebilmesini sağlamıştır.

İş güvenliği çalışma koşullarının iyileştirilmesini sağlayan ve en iyi koşulların oluşmasını sağlayan bir sistem olmuştur. Çalışma koşullarına ek olarak bireylerin daha güvenli bir şekilde sizlerin koşullarınızı iyileştirmektedir. Gelişen dünyanın bir faydası olarak da artık günümüzde bu koşullarda mükemmel bir ilerleme sağlanmıştır. İş güvenliği her zaman gereken özenin gösterilmesini sağlamıştır. Önlenebilecek kazaların daha güvenli bir şekilde sona ermesini sağlayan iş güvenliği sisteminin kurulması ve iş yerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

 

Biz İM OSGB

İSG Yönetim Sistemleri

Bizim OSGB

Son Yorumlar