E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

İş Güvenliği ve Sağlığı

Devlet, iş güvenliği ve sağlığı konusunda çalışanların güvenli bir ortama ulaşmasını sağlar. Bu amaçla da artık tüm iş verenler iş güvenliği ve sağlığı konusunda daha özen göstermelidir.

Çalışma ortamı her zaman sakin ya da sağlıklı bir ortam olarak değerlendirilemez. Kimi zaman çalışanın ya da iş verenin de sağlığını tehdit eden çalışma ortamları bulunur. Risk tehdit eden bu ortamlar nedeni ile de her yıl iş kazaları ile karşı karşıya kalırız. İş güvenliği ve sağlığı konusunda titiz bir çalışma yapılmaması nedeni ile de kimi zaman insanlar hayatlarını kaybedebiliyor. Devlet bu durumun önüne geçmek için çalışanların ve iş verenlerin de kendi önlemlerini almasını ister. Bu amaçla da iş güvenliği ve sağlığı konusunda kanun devreye girer. Devreye giren kanun sayesinde de belirli önlemleri almayanlar için ciddi yaptırımlar da uygulanır. İş güvenliği ve sağlığı devletin iş hayatında en fazla önem verdiği konuların başında gelir.

İş Güvenliğinin ve Sağlığının Korunması

Çalışanların haklarını korumak öncelikli olarak iş güvenliği ve sağlığı konusunda bir takım temel önlemler almak ile olanaklı olur. Devlet kendi üzerine düşen önlemleri aldıktan sonra aynı konuda iş verenlerin de dikkatli olmasını ister. Çünkü iş güvenliği ve sağlığı konusunda tek başına devletin önlem alması pek de etkili çözüm oluşturmaz. Mutlaka iş verenlerin de kendi üzerine düşen görevi tamamlaması gerekir. Devlet iş güvenliği ve sağlığı konusundaki yaptığı çalışmalar ile iş verenlerin de sorumluluklarını artırır.

İş verenlerin sorumluluklardan kaçmaması için de iş güvenliği ve sağlığı alanında yasa çıkarılır. Yönetmelikler ile desteklenen kanunlar sayesinde artık iş verenler üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmek ile görevlendirilir. Oluşturulan iş güvenliği ve sağlığı kurulu da iş verenlerin sorumluluklarını denetler. Çalışanların iş ortamı devletin aldığı bu önlemler ile risksiz bir hale gelir.

İş Güvenliği ve Sağlığının Korunması İçin Alınan Önlemler

Denetim mekanizmasının iyi çalışması iş güvenliği ve sağlığının korunmasının en önemli yoludur. Her ne kadar kanunlar ve yaptırımlar ile iş verenlere sorumluluklar yüklense de her zaman bu sorumluluklar iş verenler tarafından yerine getirilmeyebilir. Bu durumda da devreye devletin denetim mekanizması girer. Yapılan denetimler sonucu iş güvenliği ve sağlığı kontrol edilir. Bunun sağlanmadığı tüm iş yerlerinde de iş verenlere işin durdurulması ve idari cezalar verilir. Bu sayede de çalışanın iş güvenliği ve sağlığı korunmuş olur.

Bizim OSGB

Son Yorumlar