fbpx
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (212) 275 25 35
 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

İş yerleri iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile istenilen bir hale ulaşır. Çalışanları risksiz bir iş ortamına ulaştırmada iş güvenliği bu yüzden önemlidir.

Çalışanların çalışma koşulları ve iş yerinin sağlığı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından denetlenir. Günümüzde risksiz bir iş ortamı oluşturmak son derece önemlidir. Devletin bu konuda çıkardığı yönetmelikler sonucunda da iş güvenliği ihtiyacı artar. İş verenler kimi zaman çalışma ortamını sağlık açısından değerlendirmez. Devlet tarafından da bu konuda herhangi çalışma yapılmaması çalışanların hayatlarını tehdit edilmesi ile karşımıza çıkar. Kimi zaman iş yerlerindeki iş kazaları haberleri ile karşılaşırız. Hatta bu kazalar sonucunda insanlar hayatlarını bile kaybedebilir. Bu şekildeki durumun yaşanmaması için de devlet iş yerlerinin sağlık açısından uygunluğunun denetlenmesini emreder. Bu denetlenme için de iş güvenliği görevlendirilir. İş yerlerinin titizlik içerisinde denetlenmesi sonucunda da ülkemizde ortaya çıkabilecek tüm iş yeri kazalarının da önüne geçilmeye çalışır. Bu düşünce nedeni ile de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı her geçen gün daha önemli bir hale gelir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Çalışır?

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği devlet tarafından görevlendirilir. Burada amaç iş yeri ve çevresinin güvenlik açısından değerlendirilmesidir. Uzmanlar bu nedenle de sadece çalışanların risk durumlarını incelemez. Aynı zamanda iş yerinin dışarıya oluşturabileceği çevresel ve kimyasal kirlilik konusunda da derinlemesine inceleme yapar. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı o bölgedeki tüm risk durumlarını inceler.

İşverenlerin denetlenme sırasında bazı özel bilgilerin de iş güvenliği tarafından öğrenildiği bir gerçektir. Pek çok işveren bu durumda ciddi bir kaygı yaşar. Ancak bu alanda uzman olan kişiler için mesleğin etik değerleri de oldukça önemlidir. İş yerinde öğrenilen tüm özel bilgiler başka hiçbir kişi ile paylaşılmaz. Özellikle de iş yeri kazancı ya da rekabet edilen rakamlar gibi tüm bilgiler saklı tutulur. Bu nedenle de iş yeri sahipleri güvenilir bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği ile çalışabilir. Buradaki amaç sadece çalışma yerinin daha sağlıklı bir hale getirilmesini sağlamadır.

İş güvenliği uzmanı genellikle o bölgedeki materyallerden örnekler toplayarak tahlil edilmesini sağlar. Zehirli olduğu düşünülen bir toprak parçası iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından tahlil ettirilir. Bu sayede de oluşabilecek çok daha önemli sorunların önüne geçilir.

Bizim OSGB

Son Yorumlar