E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 

Otellerde Osgb İşlemleri

Otellerde Osgb İşlemleri

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca tüm iş yerleri iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmaları gerekmektedir. Bu hizmetleri sunarken yine kanunda belirtilen gün ve saatlerde yeteri kadar iş güvenliği uzmanı, İşyeri Hekimi ve hemşiresi çalıştırmaları zorunluluğu getirilmiştir.

ISG Mevzuatı ve OSGB’lerin İşlevi

Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen OSGB firmaları, işverenlere iş sağlığı ve İş Güvenliği hizmeti vermek üzere görev almışlardır. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi firmaları işverenlerin omuzundan bu yükü alarak, işyerlerinde gerekli denetim, eğitim ve bilgilendirme çalışmalarını yürüteceklerdir. İşverenler yoğun iş tempoları içerisinde ayrıca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuat gereklerini takip etmek ve analizler yapmak gibi ekstra iş ve işlemlerden uzaklaşmış olacaklardır.

Otellerde Osgb İşlemleri

Hemen hemen bütün iş yerlerinde olduğu gibi Otellerde Osgb hizmeti alacak sektörler arasında yer almaktadır. Otel çalışanlarının sağlık denetimleri, iş güvenli ile ilgili önlemlerin uygulanması, tüm çalışanların Acil Durum Eğitimleri ve bilgilendirilmeleri konusu otellerdeki OSGB hizmetlerinin bir bölümünü oluşturmaktadır.

Otellerdeki İş Sağlığı ve Güvenliğine Etki Eden Fiziksel Faktörler

Bunların en başında gürültü gelmektedir. Oteller dinlenme ve yorgunluk atma mekanları olarak görülse de, akşam düzenlenen animasyon, konser ve balo etkinliklerinde çalışan personelde yüksek ses oranları yüzünden geçici duyma kaybı, karşısındakiyle yüksek sesle konuşma gibi sağlık problemleri yaşamaktadır.

Aydınlatma da çalışanların moral ve motivasyonunu etkileyen unsurdur. Otelde konaklayan misafirlerin olmadığı alanların aydınlatılmaması ve personelin bu yeterli aydınlatma olmayan yerlerde çalışmak zorunda kalması dikkatsizliklere ve göz yorgunluklarına neden olmaktadır.

Mutfak, çamaşırhane, hamam, kazan dairesi gibi otel mekanlarında çalışanlarda ise yüksek ısıya maruz kalma nedeniyle aşırı yorgunluk hissi baş göstermektedir.

Kimyasala maruz kalma riski de çalışanları etkileyen faktörler arasındadır. Çamaşır suları, deterjanlar, kireç çözücüler ve diğer kimyasallar ciltte ve gözlerde rahatsızlıklara sebep olmakta, solunum yollarında rahatsızlıklar meydana getirmektedir.

Tespit Edilen Risklerin Analizi

Bu ve bunlar gibi fiziksel faktörlerin tespiti ve Otellerde Risk Analizi raporlarının hazırlanarak işverene sunulması sonrasında, tespit edilen aksaklık ve eksiklerin giderilmesi önerilir. OSGB firmasının görevlendirdiği koordinatörler aracılığıyla denetlenecek olan oteller, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin de görüşleri doğrultusunda alınacak önlemleri çalışanların güvenliği için belirlerler.

Çalışanların ilk yardım kursları ve Otellerde Yangın Tatbikatı gibi eğitim faaliyetlerinin de planlanarak işverene sunulması görevlerini üstlenecek olan OSGB firmaları işverenlere her türlü kolaylığı ve yardımı sunacak şekilde sertifikalandırılmıştır.

Bu kapsamda Bizim OSGB firması olarak iş güvenliği ve sağlığı alanında her türlü hizmeti profesyonel şekilde alarak size hizmet vermenin gururunu yaşayacağız.

Otellerde Osgb İşlemleri ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişimegeçebilirsiniz.