E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 
E-mail info@bizimosgb.com Hemen Ara : +90 (216) 532 32 23
 

İstanbul OSGB

OSGB; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca iş yerlerine sağlık ve güvenlik hizmetleri sunmak için yetki verilmiş kurumlardır. OSGB açılımı; ortak sağlık ve güvenlik birimidir. Yasalar gereğince ortak sağlık ve güvenlik birimleri, bünyelerinden en az bir iş yeri hekimi ve bir iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde tüm işverenlerin, personellerine iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunması bir yükümlülük haline gelmiştir.

Bu birim; işçilerin sağlığı ve güvenliği ile ilgili her konudan sorumludur. Bu birim Risk Analizi, Acil durum planı, Yıllık Eğitim, Yıllık çalışma planı, Yılsonu değerlendirme raporunu hazırlamakla yükümlüdür. Çalışanların gerekli eğitimleri almasından ve işe giriş raporlarının mevzuata uygun olarak hazırlanmasından da sorumludur

Ayrıca mesleki eğitim belgesiilk yardım eğitimi, yangın eğitimi,yangın tatbikatı gibi konularda personelleri bilgilendirmek zorundadır. İstanbul OSGB sektöründe öncü olan Bizim OSGB firması aracılığı ile iş yerlerinizde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri alabilirsiniz.

OSGB Neden Önemli ve Gereklidir?

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınması yasal bir zorunluluk olduğu için bu hizmeti almayan iş yerleri, çok yüksek para cezalarına çarptırılır. Yasal mevzuata göre büro faaliyetleri, lokanta, restoran, kafeler, oteller, okullar ve perakende sektörü az tehlikeli sınıf olarak belirlenmiştir. Ayakkabı endüstrisi, deterjan, mobilya, et imalatı ve diş hekimliği gibi alanlar tehlikeli sınıfta yer alırken, yapı endüstrisi, hastaneler, petrol istasyonları, madenler, metal, kimya, makine sektörleri ve ağır sanayi sektörleri çok tehlikeli sınıfta yer alır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde bir personel bile çalışsa dahi OSGB veya bağımsız kişilerden İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri almak zorunluluğu vardır.

OSGB sistemlerinde çalışan iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının belirli bir süre o iş yerine hizmet vermesi zorunluluktur.

İş yeri hekimi;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına asgari aylık 5 dk

Tehlikeli sınıfta yeralanişyerlerinde çalışan başına asgari aylık 10 dk

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise çalışan başına aylık 15 dk görevlendirilmek zorundadır.

Bu görevlendirme çalışma bakanlığı resmi takip ve kontrol sistemi olan İSG-KATİP üzerinde taraflarca onaylanması halinde geçerlilik kazanmaktadır. Aksi taktirde işveren hizmet almış sayılmayacaktır.

İş güvenliği uzmanı;

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına asgari aylık 10 dk

Tehlikeli sınıfta yeralanişyerlerinde çalışan başına asgari aylık 20 dk

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise çalışan başına aylık 40 dk görevlendirilmek zorundadır.

Bu görevlendirme çalışma bakanlığı resmi takip ve kontrol sistemi olan İSG-KATİP üzerinde taraflarca onaylanması halinde geçerlilik kazanmaktadır. Aksi taktirde işveren hizmet almış sayılmayacaktır.

Diğer Sağlık Personeli veya genel olarak kullanılan ismi ile İş yeri hemşiresi ise

50 ve altı personelin bulunduğu iş yerlerinde çalışan başına 10 dakika,

250 ve altı personelin bulunduğu iş yerlerinde çalışan başına 15 dakika

250 ve üstü personelin bulunduğu iş yerlerinde çalışan başına 20 dakika çalışmak zorundadır.

İstanbul OSGB hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.